В Съветския съюз решили, че всички нации трябва да са равнопоставени и представени еднакво навсякъде. Отиват при един чукча:
- Така и така, нямаме чукчи в Академията на науките. Искаш ли да те направим академик?
- Може, ама наполовина. На четните дати - академик, а на нечетните ще ходя за риба.
Чукча отива да служи като граничар. След тестване на умствените му способности го изпращат на пост на някакъв междуселски път.
Минава си службата. Седи си чукчата на поста. По едно време се задава трактор.
Вдига чукчата автомата и крещи:
- Стой! Кажи паролата!
В отговор се чува:
- Абе… я си таковай майката!..
Стои си чукчата и се чуди:
- Странно нещо… Толкова време съм на този пост, а паролата си е все една и съща.
Московската жп-гара.
- Влакът за Санкт Петербург тръгва в 10ч. от 3-ти коловоз.
- Влакът за Калининград през Минск и Вилнюс тръгва в 11ч. от 5-ти коловоз.
- Специално за чукчи! Голямата Метална Шейна за вкъщи тръгва когато малката стрелка застане върху голямата от 7-ма и 8-ма релса…
Чукче пита баща си:
- Татко, защо говорят за нас, че сме глупави?
- Защото сме… и чука два пъти с пръст по масата.
- Я, татко, някой чука, ще ида да отворя.
- Стой, глупак такъв. Аз ще отворя.
Чукчата стои на пост и някой се приближава:
- Кажи паролата!
- "Бор".
- Не, "бреза" е. Минавай.
Седи си чукча вкъщи, изведнъж - на вратата се чука.
Чукчата казва на жена си:
- Това, навярно е геологът. Идва да си иска парите, които му дължа. Кажи му, че съм отишъл в тайгата, а аз ще се скрия под леглото.
Отваря жената. На вратата стои геологът. Казала му тя, че мъжът и е в тайгата, а геологът вади бутилка и казва:
- Жалко, че го няма, аз исках да си пийнем с него. Какво ще кажеш с теб, да си пийнем.
Седнали те, изпили водката и се хвърлили в леглото.
Чукчата лежи под кревата, слуша какво става отгоре и си мисли:
"За тая работа, трябва да му счупя главата на тоя геолог, а аз през това време се разхождам из тайгата…"
Двама чукчи отарашили руски военен склад. По някое време отива при тях един руснак на гости и какво да види - чукчите блъскат яко по главата една бомба и опитват да я отворят.
- К"во правите бе, ще гръмне!
- Карай, ние имаме още две…
От ЧНИИ (Чукотски Научно-Изследователски Институт) изпращат телеграма до Москва:
- Изпратете 2000 тухли за научни изследвания.
След един месец:
- Изпратете 20000 тухли за научни изследвания.
След още един месец:
- Изпратете 1000000 тухли за научни изследвания.
Изпращат проверяващ да видят за какво им са тухлите. Пристига той и гледа. Група научни сътрудници на брега на океана.
Гледат тухла.
- От тук - правоъгълна.
- И от тук - правоъгълна.
- И от тук - правоъгълна.
Хвърлят я в океана:
- А прави кръгове???
Двама жители на крайния север спорят с чукча, къде е по-студено.
Първият казва:
- У нас е толкова студено, че като пикаеш и пикнята ти замръзва.
Вторият:
- При нас пък е още по-студено. Там излизаш да се изпикаеш и пикнята ти замръзва. Минаваш след един час тя още виси.
Чукчата:
- У нас пък в тундрата, такива студове има. Кажеш дума, тя излита, замръзва и пада на земята. Кажеш още една, тя излита също, замръзва и пада на земята. А на пролет, каква шумотевица става…
Чукча се връща от футболен мач. Среща приятел. Той го пита:
- Какъв е резултата?
- Две нула.
- И кой би?
- Как кой бе, тъпак. Едните нула и другите нула.