Чукчи видяли по телевизията как Карпов и Каспаров играят шах, харесало им, решили и те така. Издялали си фигурки, седнали, подпрели глави дълбокомислено, седят, мълчат. По едно време единият преместил една
фигура и казал:
- Мать!
Другият помислил, преместил друга фигура и отговорил:
- Отец!
- Защо чукчите не пият варено мляко?
- Не могат да вкарат рогата на кравата в контакта.
Седи си чукча-мислител в палатката и си мисли. Влетява друг чукча:
- Един от елените ти падна в пропастта!
Първият си стои и си мисли - не реагира.
След малко идва друг:
- Още един елен падна в пропастта!
Оня пак си седи и си мисли.
След още малко пак идва друг чукча:
- Всичките елени паднаха в пропастта!
- Да-а-а… - замислено казва мислителят. - Очертава се тенденция.
Чукча се оплаква на лекаря:
- Мой син нищо не яде! Не яде риба, не яде месо, не яде хляб, не яде масло…
- Защо така?
- Защото няма.
Чукчата и жена му отиват на гости в съседното село. Плават по реката с лодка. Жената гребе срещу течението, а чукчата седи на носа и си мисли:
- Лесно й е на жената - гребе си и толкова. А аз трябва да мисля по проблемите на живота…
Въпрос: защо чукчите не карат водни ски?
Отговор: не могат да намерят езеро с наклон.
Един чукча е в Москва. Стои си той там и гледа паметника на Пушкин. Гледа, гледа… По едно време един полицай минава и чукчата го пита:
- Извинете, на кого е този паметник?
- На Пушкин.
- Аааа, онзи дето написал "Мъртви Души" ли?
- Не, "Мъртви Души" е написал Гогол.
Чукчата стои, стои и след кратък размисъл вика:
- Хммм… "Мъртви Души" е написан от Гогол, пък паметника на Пушкин…
Чукчата си вади паспорт. След една седмица идва да си вади пак.
- Какво става бе, само преди седмица ти дадохме паспорт!
- Ами ходих в тайгата, палих си огън…
Чукча се вози в такси. В края на курса шофьорът поглежда брояча и казва:
- 20 рубли.
Чукчата подава 10.
- Защо само толкова? - пита го шофьорът.
- Че защо само аз да плащам, нали и ти се вози? - отговаря чукчата.
Чукча отива на среща. Стои на ъгъла и чака мадамата. Чака, чака, по някое време вади термометъра, поглежда го и казва:
- Чакам до минус 40, и ако не дойде дотогава си тръгвам.